top of page

Sun, Jun 23

|

AMIGA Community Centre

Civic Stage Forum Theatre Project

Forum Theatre for youth aged 14 - 19

Civic Stage Forum Theatre Project
Civic Stage Forum Theatre Project

Time & Location

Jun 23, 2024, 10:00 AM – Jul 28, 2024, 2:00 PM

AMIGA Community Centre, Belgická 11, 120 00 Praha 2-Vinohrady, Czechia

About the Event

😃Join our 32-hour Civic Stage Forum Theatre workshop for youth aged 14-19 in Prague. This creative process brings together Czech youth and those from migration backgrounds to devise a short interactive Forum play exploring understanding, support, and challenges in addressing bias, discrimination, and oppression from their perspective. Civic Stage is a collaborative, creative experience where youth take centre stage to reflect on ways we can live better together.

🤩The play will be performed for family and friends and for the public at a community centre or outdoor venue in Prague. We seek a diverse group of 10-20 participants, ideally half Czech and half from migration backgrounds.

🎭Develop your theatrical skills and contribute to the discourse on intercultural understanding and allyship.

Group meetings and training are organized by the Agency for Migration and Adaptation AMIGA z.s. with the financial support of the Magistrát hlavního města Prahy

✍️Registration link:

https://forms.gle/sS8tmpq2tEeLZJfAA 😃Připojte se k naší 25 hodinové dílně Forum Theatre pro mládež ve věku 14-19 let v Praze. Tento tvůrčí proces spojuje českou mládež a lidi s migračním původem, aby vytvořil krátkou hru o porozumění, podpoře a obtížích v boji proti předsudkům, diskriminaci a násilí.

🤩Hra bude nejprve uvedena pro rodinu a přátele a poté veřejně v komunitních centrech v Praze. Zpětná vazba publika bude zdokumentována a může být použita k plánování integrace Prahy. Hledáme různorodou skupinu 10-20 účastníků, ideálně polovina z Čechů a polovina z migračního původu.

🎭Rozvíjejte své divadelní dovednosti a přispějte k diskusi o mezikulturním porozumění a spojenectví.

Skupinová setkání a školení pořádá Agency for Migration and Adaptation AMIGA z.s. Za finanční podporou Magistrát hlavního města Prahy

✍️Registrační odkaz:

https://forms.gle/sS8tmpq2tEeLZJfAA

Share This Event

bottom of page